Start Siołkowice - strona oficjalna

• Wyniki ostatniej kolejki:

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Ankiety

Jak oceniasz aktualną politykę Startu opierającą się na bazowaniu na zawodnikach pochodzących z Siołkowic?

Start Siołkowice - Victoria Kościerzyce
Ładowanie...

Urazy sportowe

Najczestsze kontuzje pilkarskie

Kontuzje piłkarskie są spowodowane przez dwa podstawowe czynniki. Pierwszy z nich wynika z charakteru tej dyscypliny sportowej (szybkie starty do piłki, przyspieszenia, ostre „hamowania”, nagłe zmiany kierunku biegu. Drugi to częste bezpośrednie kontakty z przeciwnikiem.

Lekarzem zajmującym się kontuzjami jest ortopeda.

Kontuzjowany zawodnik nie powinien poddawać się presji otoczenia, które może żądać od niego gry pod wpływem zastrzyków przeciwbólowych, blokad, opasek, żeli, kremów i aerozoli. Może to pogłębić kontuzję.

urazy

•skręcenia stawów (skokowego i kolanowego),
•stłuczenia kończyn dolnych i górnych,
•uszkodzenia łąkotek,
•naciągnięcia i naderwania,
•zwichnięcia,
•złamania,
•urazy głowy.

Skręcenia – uszkodzenia więzadeł stawów chroniących je przed nieprawidłowymi ruchami.

Objawy:
- ból stawu zasilający się przy ruchu,
- obrzęk,
- ograniczenie ruchomości w stawie,
- niestabilność.

Leczenie:
W lżejszych przypadkach – kilkudniowe unieruchomienie, w cięższych – diagnostyka obrazowa (rezonans, USG, artroskopia), długotrwałe unieruchomienie, a nawet zabieg operacyjny.

staw kolanowy
Staw kolanowyto największy staw ludzkiego ciała, poddawany jest największym obciążeniom. Składa się z kości piszczelowej, udowej, rzepki, łąkotki bocznej i przyśrodkowej, więzadeł pobocznych i krzyżowych. Stabilizację czynną zapewniają mięśnie uda i łydki.

Kontuzje stawu kolanowego:
- uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego,
- uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej,
- uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego,
- uszkodzenie więzadła krzyżowego.

Leczenie:
- unieruchomienie na około trzy tygodnie,
- następnie stopniowe uruchamianie stawu,
- konieczna może być rekonstrukcja uszkodzeń,
- przy cięższych kontuzjach – sześciomiesięczne unieruchomienie i  rekonstrukcja operacyjna.

Stłuczenia– powstają na skutek uderzenia lub ucisku części ciała, co powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i powstanie krwiaka.

- ograniczenie ruchomości,
- krwiak,
- obrzęki, ból.

- schłodzenie uszkodzonego mięśnia,
- ucisk,
- smarowanie maścią lub żelem przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym,
- krwiak wymaga zazwyczaj usunięcia.

Uszkodzenia łąkotki– powstają po nagłym prostowaniu kolana przy rotacji goleni względem uda. Uszkodzenie może występować jako pęknięcie, rozwarstwienie, oderwanie części lub całej łąkotki.

- okresowe blokowanie stawu,
- wysięk,
- ból przy ucisku okolicy szpary stawowej.

Rozpoznanie:
Podczas chodzenia kolano okresowo „trzeszczy”, przeskakuje i blokuje się. Należy wtedy wykonać USG i rezonans magnetyczny.

Leczenie:
Zachowawcze lub zabiegowe. Po operacji wymagane jest unieruchomienie, a następnie 6-10 tygodni rehabilitacji. Jeśli łąkotki nie można naprawić, możliwa jest proteza kolagenowa lub z biomateriału.

Naciągnięcia – dotyczą części mięśnia lub jego ścięgna, często występują z naderwaniem. Goją się one przez bliznę. Po kolejnym naderwaniu mięsień może nie osiągnąć pełnej sprawności, gdyż powstałe blizny są tkankami niekurczliwymi i nieelastycznymi.

- ból, obrzęk,
- uszkodzenie ruchomości (całkowite lub częściowe).

Leczenie:
- ciężkie przypadki: diagnostyka (USG, rezonans magnetyczny), usunięcie krwiaka, unieruchomienia, a nawet operacja,
- lżejsze przypadki: żele i aerozole przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe

Zwichnięcia występują gdy nastąpi przekroczenie zakresu ruchu w danym stawie na skutek działania dużych sił. W efekcie może wystąpić podwichnięcielub zwichnięcie.

- ból, obrzęk,
- ograniczenie ruchomości (częściowe lub całkowite),
- zablokowanie stawu.

Leczenie:
Podwichnięcieulega samoistnemu nastawieniu pod wpływem żeli i aerozoli przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W przypadku zwichnięcia konieczne jest nastawienie przez lekarza.

Złamanie – przerwania ciągłości tkanki kostnej.

- ból,
- obrzęk,
- zasinienie,
- ograniczenie ruchomości,
- zniekształcenie zarysu kości.

Unieruchomienie kończyn w dwóch sąsiadujących stawach. Następnie przewiezienie do ortopedy, który ustala czy wystarcza założenie gipsu, czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Urazy głowy najczęściej pojawiają się w wyniku zderzenia. Stanowią 16% wszystkich urazów. Są to wstrząśnienia, utraty przytomności, zawroty głowy.

Postępowanie – leczenie:
- zahamowanie krwawienia i ochłodzenie,
- diagnostyka obrazowa (tomografia, rezonans),
- decyzja neurochirurga.

Kontuzje to element gry w piłkę nożną. Pamiętajmy jednak

•o właściwej rozgrzewce połączonej z rozciąganiem,
•po wysiłku także powinniśmy się rozciągać,
•dobrze przepracujmy okres przygotowawczy (motoryka. wytrzymałość, siła),
•stopniujmy obciążenia (szczególnie dla zawodników po przebytych urazach),
•o współpracy trenera z lekarzem (uszanowanie decyzji lekarza).

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

LZS Turawa - LZS Zawada
LZS Stare Budkowice - LZS Niewodniki